Datça Murat Çiftliği’nin hikayesi İngiltere Microsoft’ta başlayan kariyerimden sonra tarlaya uzanan gerçek bir girişimcilik hikayesidir. Tüm konfor alanımdan çıkıp önce kendi hayatıma sonra da tüm sofralara sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme değerlerini kazandırma çabasıdır.  Amerikan Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi'nde aldığım eğitim sonrasında, eğitimimden edindiğim değerler eşliğinde doğal yaşama olan tutkum, günün ve geleceğin en önemli konusu olan ülkemin zengin topraklarına ve tarıma yönlendirmiştir.

 

2012'den bu yana el ele verdiğimiz Anadolu'nun pek çok noktasında işini dürüstçe yapan butik üreticilerimiz ve değerli üyelerimizle Datça Murat Çiftliği, tek bir çatı altında bir araya geldiğimiz yerli üretim ve bilinçli tüketim platformudur. Her aşamasında kendi emeğimizle gönülden var olduğumuz Datça Murat Çiftliği ailesi olarak bizlerin amacı Anadolu’nun pek çok köşesinde doğal ve organik tarım ile üretilen temiz, yerli üretim mahsullerin önemini sunan  ulaşılabilir sağlıklı bir gıda zinciri oluşturmaktır.

 

Hedefimiz

Datça Murat Çiftliği olarak, Anadolu’nun pek çok köşesinde doğal ve organik tarım ile üretilen özel seçki yerli ürünlerimizle bilinçli tüketime önem veren herkese kolay ulaşılabilir bir platform olmak. Uçtan uca sağlıklı bir gıda zinciri oluşturarak, organik ve doğal gıda sektöründe öncü lider firmalar arasında yer almaktır. 

 

Neler Yapıyoruz?

Tüketicinin sağlıklı gıda tüketimine yönelik yaşam tarzı ve memnuniyetine yanıt vermekteyiz. Üretilen ürünlerin değeri, çeşidi, tazelik derecesi, mevsimsel odaklı ve yüksek kaliteli olmasını önemsiyor ve yerel çiftlik ürünlerine sahip çıkıyoruz.

 

Birlikte çalıştığımız yerel butik üreticilerimizin ürünlerine pazar alanı yaratarak kadın üreticilere öncelik vererek yerli üretime destek oluyoruz. Üretimden paketlemeye ve son tüketiciye ulaşımına kadar geçen operasyon sürecimizi yenileyerek A'dan Z'ye hijyenik koşullarda sürdürülebilir ve izlenebilir gıda sistemi ile hizmet veriyoruz.

 

Kandıra Bölgesi Sebze Üretim Alanımız, Antalya Çıralı'da Organik Narenciye Bahçemiz, Şile-Ulupelit Baba Çiftliğimiz ve Datça Mesudiye Mevkiinde yer alan zeytin & bademliğimiz ile dört farklı noktada üretim alanlarına sahibiz.

 

Coğrafi koşullardan dolayı her ürünü kendi üretim alanlarımızda yetiştiremeyeceğimizi bilerek ve Anadolu'nun pek çok köşesinde doğal & organik tarım yapan yerli butik üreticilerimize de destek olarak mevsim ürünlerini en doğal lezzetiyle tüketicimize sunuyoruz.

 

Pandemi öncesi ilkbahar-yaz döneminde üyelerimiz ve okullarla yaptığımız çiftlik etkinliklerimizle tüm yaş grubundan tüketiciyi doğa, tarım ve çiftçilerle bir araya getirerek, üreticilerle kurduğumuz doğal ve organik gıda hareketinde başarılı ve şeffaf bir gıda sistemi sağlıyoruz. 

 

"Datça/Zeytin&Bademliğimiz”

Datça/Mesudiye Mevkiinde 11 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan zeytinliğimiz ve bademliğimizde daha çok hasat dönemlerinde oluyoruz. Datça’daki yerimizin doğasını korumak adına içerisinde sadece yörüklerin bize armağan ettiği kıl çadırımız kurulu. Kasım aylarında zeytin işleri Temmuz/Ağustos ayları badem derken Datça’nın hem keyfini çıkarmış hem de imece usulü ürün toplamanın keyfini hep bir arada yaşamış oluyoruz. Eğer hasat dönemlerinde Datça’ya yolunuz düşecek olursa mutlaka bize de haber verin. Kendinizi badem ağacının tepesinde ya da zeytin dalı silkelerken bulabilirsiniz.

 

"Kandıra/Mevsimsel Sebze Üretimi”

Datça’nın lojistik bakımdan uzak olması, ürünlerin sizlere en taze haliyle ulaşması için sebzelerimiz;  havası, suyu ve toprağı ile tarıma oldukça elverişli olan Karadeniz ikliminin hakim olduğu Kandıra bölgesinde üretilen mahsullerden toplanmaktadır. Halen yerli tohumlara önem veren ve aileden gelen manavcılık mesleğine sahip olan yerel halk ile birlikte gücümüzü birleştirerek hem doğa hem de insanlık adına güzel işler başarmanın gururunu yaşıyoruz. Bizim için çiftçilikte esas olan iki temel unsurlardan biri "yerli tohum” diğeri ise "doğal ve dürüst üretimdir”. Her ikisi de hem doğanın hem de sağlıklı beslenme ve yaşamın dengesini oluşturuyor. 

 

Çiftçilerimizle birlikte mevsimsel olarak ekip biçilen tarlalarda, zararlılarla doğal yöntemlerle mücadele ederek hayvan gübresi ile üretim yapıyoruz. Doğadaki besin zinciri bizim için bir anahtar. Hem bitkilerin hem de diğer canlıların birbirleri üzerinde kurdukları üstünlüğü kendi faydamıza kullanarak önlem ve tedbir almayı tercih ediyoruz.  

 

"Antalya-Çıralı/Organik Narenciye Bahçemiz"

Çıralı’da gerçek bir organik meyve bahçesi görmek isteyenler için, narenciye ağaçları içerisinde hem ekoturizm hem de organik tarımın iç içe olduğu muhteşem bir yer. 4,5 dönümlük bahçemizin içinde 200’e yakın meyve ağacı bulunuyor; nar, portakal, mandalina, greyfurt, limon, avokado, dut, karadut, erik, incir, zeytin, üzüm, şatok, ceviz ve pekan cevizi. Meyvelerimiz depolama ve sarartma işlemi uygulanmadan, haftalık olarak dalından toplandığı gibi en taze haliyle sizlere ulaştırıyoruz. Büyük dayımız Ekrem Kılıç’a ait olan organik narenciye bahçemizin bakım ve hasat işlemleriyle de bizzat kendisi ilgileniyor.  Kardeş çiftliklerden bir tanesi olan Akdeniz Bahçesinde yazın keyfini doğayla baş başa, huzur içerisinde ailecek geçirmek istiyorsanız kesinlikle doğru bir tercih. 

 

"Şile-Ulupelit/Baba Çiftliği”

Çocukluk yıllarımda sevgili babam Çocuk Doktoru Hüseyin Tapik ile birlikte el emeği göz nuru Şile Ulupelitte kurduğumuz, doğaya olan sevgi tohumlarımın ilk atıldığı ve yeşerdiği, manevi olarak değeri çok büyük olan baba çiftliğimizdir. İlk kez patates hasatı yaptığım, sıcak sıcak folluktan yumurtaları ilk kez topladığım, tavuğundan ördeğine, köpeğinden kedisine tüm hayvanlarla en tabii haliyle iletişim kurduğum, doğayı en ince ayrıntısına kadar keşfetme fırsatı bulduğum güzel anılarla dolu yıllarım Şile Ulupelit Baba Çiftliğinde geçti diyebilirim. Şu an aktif olarak tarım yapılmasa da zaman zaman doğa ve orman yürüyüşü gibi günübirlik etkinlik ve workshoplar düzenliyoruz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR